Wydobycie Bursztynu
Najprostszy i najstarszy sposób na pozyskanie bursztynu to zbieranie go na plaży. Spore ilości bursztynu spoczywają na dnie Bałtyku i są wyrzucane podczas sztormów. Często łowiono bryłki bursztynu z dna za pomocą specjalnych sieci, tzw. "koszołków".
Jednym ze sposobów poławiania bursztynu było szperanie. Wypływano łódkami w morze i długimi tykami przeczesywano dno morskie. Bursztyn wypływał na powierzchnię wody, gdy uwolniono go z ciężaru przykrywającego go piasku lub kamieni. Szczególnie dobre efekty przynosiło szperanie podczas sztormowej pogody. Łączyło to się jednak ze sporym niebezpieczeństwem. Zdarzało się, że śmiałkowie już nigdy nie wracali do domu. Mówiono wtedy, że to król Bałtyku broni swych skarbów.
Bursztyn występuje także na lądzie. Złoża przykryte są kilkumetrową warstwą ziemi. Wypłukuje się go za pomocą motopomp. Uwolniony bursztyn unosi się do góry i można go wyłowić siatką.
Istnieją również małe kopalnie, będące prostymi dołami z szalunkiem oraz obszerne kopalnie odkrywkowe, a gdzieniegdzie także podziemne. To właśnie z kopalń urobek jest największy. Wydobytą ziemię przemywa się na sitach różnej gęstości. Największe złoża bursztynu ulokowane są na Półwyspie Sambijskim (okręg Kaliningradzki).